• Przedszkole do Hymnu
          • Przedszkole do Hymnu

          • W związku z Narodowym Świętem Niepodległości nasze przedszkole włączyło się  w ogólnopolską akcję pt. „Szkoła do hymnu”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.  W ramach tej akcji dnia 10 listopada dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uroczyście zaśpiewały Hymn Polski.  W tym dniu również wszystkie przedszkolaki podczas zajęć poznawały symbole narodowe,  a także zapoznały się z historią swojego kraju. Wykonały również piękne prace plastyczne związane z Polską. Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota.

        • Dzień Eksperymentów w Biedronkach i Skrzatach
          • Dzień Eksperymentów w Biedronkach i Skrzatach

          • W minionym tygodniu Biedronki i Smerfy zamieniły się badaczy. Dzieci robiły eksperymenty, które bardzo podobały się im podobały.  Mieszały wodę z barwnikiem oraz olejem dzięki czemu powstały magiczne fale w słoiku. Zrobiły także „pienistego potwora” mieszając zabarwiony ocet z sodą oczyszczoną, pompowały balony za pomocą mieszanki octu i sody oraz malowały na mleku.  To był wesoły i ciekawy dzień. Na galerię zdjęć zapraszamy do zakładki – Album fotograficzny.  

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Na początku listopada nasze przedszkole zamieniło się w Bajkową Krainę. W salach i na korytarzach można było spotkać, m.in. księżniczki, Smerfy, Czerwone Kapturki, Królową Śniegu, Jasia i Małgosię, rycerzy, krasnoludki.  Były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Dzieci przekonały się, że warto wybierać bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego dnia do zakładki -  Album fotograficzny.

        • Jesienny dzień dyni
          • Jesienny dzień dyni

          • Z okazji „Dnia Dyni”  we wszystkich grupach  dzieci odkrywały i poznawały na różne sposoby walory warzyw z rodziny dyniowatych. Dzieci wraz ze swoimi paniami wydrążały nasiona z dyń, ozdabiały dynie, ale także brały udział w wielu zabawach sprawnościowych . „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat.  Zapraszamy do zakładki Album Fotograficzny.

          • Światowy Dzień Makaronu!

          • W tym tygodniu obchodziliśmy Dzień Makaronu. Na zajęciach poznawaliśmy „ciekawostki makaronowe”,  jego wygląd, zastosowanie i sposób powstawania. Mieliśmy możliwość porównania kształtów i kolorów poprzez dotyk i wzrok. Poznaliśmy również tajemniczy sposób barwienia makaronu na różne kolory np. czerwony, niebieski, lub żółty. Potem był czas na zajęcia plastyczne „Makaronowy obraz” i bransoletki z makaronu. Makaron posłużył nam do świetnej zabawy, która jednocześnie ćwiczyła sprawność rączek. Ach co to był za dzień!

          • Dzień Kundelka

          • 26 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy - Dzień Kundelka, który stał się okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również zgłębienia wiadomości przedszkolaków na temat pielęgnacji, żywienia i szkolenia psów. Na galerę zdjęć zapraszamy do zakładki Albym Fotograficzny

        • PROGRAM „ZDROWY PRZEDSZKOLAK”
          • PROGRAM „ZDROWY PRZEDSZKOLAK”

          • Program realizowany będzie w placówkach przedszkolnych zlokalizowanych na terenie Jastrzębia-Zdroju, które oferują usługi skierowane do dzieci w wieku 5-6 lat. Podstawowymi kryteriami włączenia do programu dzieci będą: miejsce zameldowania/zamieszkania dziecka, rok urodzenia (ważne aby w momencie kwalifikacji do programu dziecko było w wieku 5-6 lat) oraz pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych dziecka na udział w Programie.

            Odbiorcami projektu będą wszystkie dzieci, ich rodzice/opiekunowie i pracownicy placówek przedszkolnych, spełniający kryterium kwalifikacji wskazane powyżej.

            Program realizowany będzie w terminie od sierpnia 2020r. do lipca 2021 roku. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym termin realizacji programu może ulec zmianie, w zależności od funkcjonowania przedszkoli.

            Realizatorem programu jest:
            Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju
            ul. Kościuszki 14, 44-330 Jastrzębie-Zdrój

          • Dzień bez skarpetek w "Skrzatach"

          • Dzisiaj Skrzaty świętowały Dzień bez skarpet. Rozpoczęliśmy zabawą na dzień dobry utrwalającą kolory, witanie się „skarpetkami- pacynkami”. Szukaliśmy swoich skarpet ćwicząc spostrzegawczość. Uczyliśmy się masażu stóp odwrażliwiając  stopy i ćwiczyliśmy motorykę małą podczas zgniatania gazet. Doświadczenia sensoryczne zapewnił nam tor przeszkód! Dodatkowo kształtowaliśmy umiejętność pracy w parach podczas obrysowywania stóp.  Zabawę zwieńczyła praca plastyczna „ ludziki, potworki, stworki”- tworzenie z odrysowanej stopy postaci. Zalaminowani przyjaciele będą towarzyszyć nam w codziennych zajęciach. Zapraszamy do zakładki ALbum Fotograficzny

        • Sprintem do maratonu – VI Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków
          • Sprintem do maratonu – VI Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków

          • Dzieci z grupy Skrzatów i Biedronek wzięły udział w VI OGÓLNOPOLSKIM MARATONIE PRZEDSZKOLAKÓW „Sprintem do maratonu”, którego organizatorem jest miesięcznik BLIŻEJ PRZEDSZKOLA. Celem jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Każdy z uczestników imprezy otrzymał numer startowy tak, jak na prawdziwych zawodach sportowych. Przed biegiem odbyła się oczywiście rozgrzewka, a po biegu rozciąganie - jak na biegaczy przystało.  Dzieci w skupieniu rozpoczynały bieg, starając się jak najszybciej dobiec do mety. Jednak w naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nie liczyło się zdobyte miejsce, a pokonanie wyznaczonego dystansu w miłej atmosferze, promującej zdrowy styl życia. Nasze dzielne przedszkolaki przebiegły aż 2300 metrów !!! Wysiłek i determinacja biegaczy została doceniona i nagrodzona wręczeniem specjalnych medali oraz dyplomów. Gratulujemy wspaniałym biegaczom!

            Na galerię zdjęć zapraszamy do zakładki Album Fotograficzny

        • Dzień Jabłka
          • Dzień Jabłka

          • W tym tygodniu dzieci z grupy „Skrzaty” i „Biedronki” obchodziły Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu jego walorów zdrowotnych i odżywczych. Dzieci poszerzały wiedzę o jabłku. Na galerię zdjeć zapraszamy do zakładki Album Fotograficzny.

        • Dzień Przedszkolaka
          • Dzień Przedszkolaka

          •   20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w poniedziałek 21 września od nadmuchiwania kolorowych baloników, które przyczyniły się później do wspaniałej zabawy.

             Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy- radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Na galerię zdjeć zapraszamy do zakładki - Album Fotograficzny.

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Migam Ja Migasz Ty Miga cały Świat”

          • Drodzy Rodzice! 

            Dzieci z grupy „Skrzaty” oraz „Motyle” biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Migam Ja Migasz Ty Miga cały Świat”

            Głównym założeniem zajęć jest promowanie wśród dzieci w wieku przedszkolnym nauki języka migowego. Wdrażanie do tolerancji inności w świecie społecznym poprzez  kontakt z elementarnymi znakami z zakresu daktylografii oraz ideografii.

            Język migowy pozwala dziecku na przyjemne ćwiczenie liter, głosek i słów w ciekawy sposób. Dla dziecka jest zabawą, w której nie musi umieć czytać, aby „przeczytać”. Motywuje do samodzielnego wymyślania, pisania i czytania w głowie. Nauka znaków daktylograficznych (alfabet migowy) sprzyja w zapamiętywaniu znaków graficznych liter, ponieważ często swoim wyglądem znak przypomina faktyczną literę.

            Nauka języka migowego to nie tylko świetna zabawa dla dziecka, ale przede wszystkim wskazanie mu nowego, alternatywnego sposobu porozumiewania się z ludźmi, przy jednoczesnym uwrażliwianiu na drugiego człowieka. Uczy dziecko od najmłodszych lat szacunku, tolerancji i godnego traktowania ludzi różniących się od nas samych. Nauka języka migowego umożliwia kontakt  z osobami z wadą słuchu. Przyczynia się do rozwoju umiejętności społecznych dziecka. Poszerza jego pogląd na świat i sposób jego rozumienia.

            Projekt jest zgody z obowiązującą Podstawą Programową oraz z 5 kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021

             

          • PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR 13 W JASTRZĘBIU- ZDROJU W OKRESIE PANDEMII COVID-19

          • §1

            POSTANOWIENIA OGÓLNE

            1. Niniejszy Regulamin określa procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotyczące wszystkich pracowników Publicznego Przedszkola Nr 13 w Jastrzębiu-Zdroju oraz rodziców i dzieci uczęszczających do placówki.
            2. Celem procedur jest:                                                                                                                     - zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub choroby COVID-1                     - umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem w domu
            3. Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie gwarantują w 100% wyeliminowania ryzyka związanego z zakażeniem.

            § 2

             

            OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI

             

            1.   Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące  w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2  i choroby COVID-19.

            1. Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
            2. Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19.
            3. Planuje organizację pracy przedszkola na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji o liczbie dzieci, których rodzice decydują się przyprowadzić do placówki  w czasie pandemii.

            5.   Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje                               o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki.                             W związku z powyższym wymagane jest podpisanie przez rodziców/opiekunów odpowiedniego oświadczenia stanowiącego załącznik  nr 1.

            1. Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika.
            2. Wyposaża pomieszczenie do izolacji w środki ochrony, w skład których wchodzi: 1 przyłbica, 1 fartuch ochronny, maseczki, płyn do dezynfekcji, jednorazowe rękawiczki.
            3. Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki jednorazowe, przyłbice, maseczki, fartuchy) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
            4. Zapewnia dozownik z płynem do dezynfekcji rąk w holu głównym przy wejściu, w przedsionku wejścia głównego oraz przy wejściu tylnym.  
            5. Zapewnia w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych mydła, papierowe ręczniki oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk stanowiące załącznik nr 4 i 5 (umieszczone w widocznych miejscach).
            6. Zapewnia przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk instrukcje dezynfekcji rąk stanowiące załącznik nr 3 (umieszczone w widocznych miejscach).
            7. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki i w trakcie pracy często odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 3 i myje ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 4.
            8. Zapewnia, aby przy wejściu do placówki, w widocznym miejscu, wisiała instrukcja jak zdejmować rękawiczki jednorazowe stanowiąca załącznik nr 6 i instrukcja jak zakładać i zdejmować maseczki ochronne stanowiąca załącznik nr 7 oraz wskazuje miejsce w którym należy je po zużyciu wyrzucić.
            9. Umieszcza w łatwo dostępnym miejscu numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.

            § 3

             

            OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW

            1. Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury dwa razy dziennie.

            2.W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka jak również inne objawy) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

            3.Do przedszkola pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni, z wyłączeniem pracowników kuchni, wchodzą i wychodzą tylko przez wejście główne

            4.Pracownicy kuchni wchodzą wejściem tylnym, nie kontaktują się z dziećmi i pozostałym personelem opiekującym się dziećmi.

            5.Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki i w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 3 (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce) i myją ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 4.

            6.Wszyscy pracownicy przed przystąpieniem do pracy zobowiązani są do użycia otrzymanych środków ochrony osobistej.

            7.Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce.

            8.Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele: pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu, świadcząc działania opiekuńczo – wychowawcze i/lub kontynuują edukację zdalną z domu.

            9.Do grupy dzieci przyporządkowani są ci sami opiekunowie i przebywają w wyznaczonej, stałej sali.

            10. Nauczyciele pełniący dyżur w placówce:

            1.Organizują działania opiekuńczo wychowawcze w wymiarze pensum ustalonego na dany rok szkolny.

            Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.

            Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci stanowiącej załącznik nr 5 (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).

            1. Przypominają i dają przykła Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza
            2. Organizują wyjścia poszczególnych grup na teren ogrodu przedszkolnego, tak aby dzieci i pracownicy poszczególnych grup nie stykali się ze sobą.
            3. Unikają organizowania większych skupisk dzieci.
            4. Nie organizują wyjść poza teren przedszkola.
            5. ​​​​​​​Sprawują opiekę, prowadzą zabawy z dziećmi. Organizują codzienną gimnastykę przy otwartych oknac
            6. ​​​​​​​Pozostali nauczyciele, a w razie konieczności nauczyciele sprawujący opiekę nad dziećmi na terenie placówki, kontynuują edukację zdalną z domu, zgodnie z podstawą programową oraz planem miesięcznym - dokumentując działania w raporcie.
            7. Nauczyciele wykonujący pracę zdalną są w stałym kontakcie z dyrektorem przedszkola i do jego dyspozycji. Zwracają uwagę na dostępność mydła, ciepłej wody i papierowych ręczników w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych.
            8. W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze na terenie placówki nauczycieli powyżej 60 roku życia.

            11. Personel obsługowy – pomoce nauczyciela, woźne:

             

            1. Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki.
            2. Wykorzystane do zajęć przybory sportowe czyszczą i dezynfekują po każdym użyciu.
            3. Czyszczą i dezynfekują na bieżąco zabawki używane przez dzieci.
            4. Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
            5. Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych.
            6. Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
            7. Na bieżąco dezynfekują moduły sanitarne.
            8. Regularnie dezynfekują sprzęt na placu zabaw. Jeżeli nie jest możliwa dezynfekcja     sprzętu należy oznaczyć go taśmą.
            9. Przeprowadzając dezynfekcję ściśle przestrzegają zaleceń producenta.
            10. Ściśle przestrzegają czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
            11. Dbają o należyte zabezpieczenie środków służących do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni i zabawek  przed dostępem dla dzieci.
            12. W razie konieczności dodatkowo czuwają i odpowiadają za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub chorobę COVID-19.
            13. Dodatkowo czuwają nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19.
            14. Czynności porządkowe, dezynfekcyjne rejestrują w tabelach stanowiących załącznik nr 2 do Procedury, które przechowywane są w dokumentacji dyrektora przez 1 miesiąc.
            15. W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników powyżej 60 roku życia.

             

            12. Pracownicy kuchni oraz intendentka:

              1. Przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi zasad zbiorowego żywieni
              1. Wykonując zadania, jeśli jest to możliwe, utrzymują odległość dwóch metrów pomiędzy stanowiskami pracy
              1. Stosują  środki higieny osobistej z zachowaniem zasad szczególnej ostrożności dotyczących zabezpieczenia epidemicznego pracowników.
              2. Pracownicy kuchni nie kontaktują się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
              1. Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
              1. Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni i obieralni.
              2. Pracowników kuchni obowiązuje:

            -dezynfekcja rąk po wejściu do placówki

            -bezpośrednie udanie się do szatni kuchennej i przebranie się w odzież roboczą

            -dezynfekcja rąk, założenie maseczek lub przyłbic, przejście do stanowiska pracy

            -dezynfekcja stanowisk pracy (blatów i sprzętów kuchennych, naczyń stołowych oraz sztućców)

            -rozpoczęcie pracy z zachowaniem szczególnej ostrożności (dezynfekcja klamek, włączników)

            -pobieranie towarów z magazynu żywnościowego po uprzednim zdezynfekowaniu opakowań

            -przygotowanie posiłków z utrzymaniem najwyższej higieny

            -wydawanie posiłków w systemie zmianowym

            -mycie naczyń wielorazowych, sztućców i kubków w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 60ºC i wyparzanie

            -po zakończeniu i wydaniu wszystkich posiłków mycie i dezynfekcja wszystkich stanowisk pracy, sprzętu kuchennego, podłóg.

             

              1. Intendentka dba o czystość magazynu spożywczego.
              2. Intendentka:

            - dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców

            - zwraca uwagę na ubiór dostawcy: fartuch biały, maseczka, rękawiczki oraz na czystość samochodu, którym dostarczany jest towar

            -sprawdza czy dostarczane pieczywo przykryte jest czystym materiałem, papierem

            -przestrzega by dostawca nie wchodził na teren przedszkola a towar zostawiał za drzwiami

            -zamawia towary tylko ze sprawdzonych i wiarygodnych sklepów i hurtowni

            -utrzymuje szczególnie wysoką higienę miejsc przechowywania towarów

            -myje i dezynfekuje opakowania towarów

             

             

             

                                                                                ​​​​​4

             

            OBOWIĄZKI RODZICÓW

             

            1. Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego                    w warunkach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 w przedszkolu       i podpisują oświadczenie stanowiące załącznik nr 1.
            2. Stosują się do zapisówProcedury bezpieczeństwa na terenie Publicznego Przedszkola Nr 13 w Jastrzębiu-Zdroju  w okresie pandemii COVID-19”.
            3. Przekazują na bieżąco dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
            4. Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub                     w izolacji.
            5. Przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów choroby zakaźnej.
            6. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej chorowało.
            7. Zobowiązani są, przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola, do zmierzenia dziecku temperatury.
            8. Zobowiązani są dopilnować, aby dziecko nie przynosiło do przedszkola zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów.
            9. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu dotykania oczu, nosa i ust, unikaniu wkładania zabawek do ust.
            10. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
            11. W przypadku konieczności wejścia do placówki, bezwzględnie odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 3 (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).
            12. Są zobowiązani do odbierania telefonów z przedszkola.
            13. Są zobowiązani do niezwłocznego odbioru dziecka w przypadku podejrzenia zachorowania, objawów chorobowych.

             

            § 5

             

            PRACA PRZEDSZKOLA W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM

             

            1. Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do placówki są zamknięte od 6.30-19.00. Wejścia do placówki sygnalizuje się dzwonkiem. Osoba upoważniona przez dyrektora odbiera od rodzica dziecko oraz ewentualne dokumenty, które należy przekazać nauczycielowi lub dyrektorowi placówki. Pozostali rodzice ustawiają się w ewentualnej  kolejce  oczekujących  rodziców,  zachowując  wymagany odstęp(zalecamy 1-5m).
            2. Ograniczenie liczebności grup:

            Liczba dzieci w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali zostaje ograniczona. Zgodnie z zaleceniami GIS minimalna powierzchnia do zabawy, zajęć itp. wynosi 2-1,5 m2.).

             

            1. Przyprowadzanie dzieci do placówki:

            a) Rodzic przyprowadza dziecko wg zdeklarowanych godzin odbija kartę na czytniku .

            b) Rodzic przyprowadza i odbiera dziecko wg zadeklarowanych godzin.

            c) Do przedszkola rodzic przyprowadza tylko dzieci zdrowe.

            d) Zgodnie z wytycznymi GIS, do przedszkola nie posyła się dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę.

            d) Dziecko nie może wnosić do przedszkola żadnych zabawek, ani innych zbędnych przedmiotów.

            e) Rodzic wraz z dzieckiem podchodzi do drzwi wejściowych lub ustawia się w ewentualnej kolejce oczekujących rodziców, zachowując wymagany odstęp 1,5 metrów.

            f) Rodzic naciska odpowiedni dzwonek przywołujący pracownika przedszkola i wraz z dzieckiem czeka na jego pojawienie się. Zaleca się, aby korzystający z dzwonka mieli założone rękawiczki ochronne.

            g) Rodzic zobowiązany jest dostarczyć do przedszkola wymagane regulaminem dokumenty. W przeciwnym razie dziecko nie zostanie wpuszczone do przedszkola.

            h) w przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego rodzic/opiekun za zgodą dyrektora przedszkola może wejść z dzieckiem do szatni i oddać dziecko pod opiekę bezpośrednio do Sali z zachowaniem wszelkich środków ostrożności( min. osłona ust i nosa, rękawiczki oraz zachowanie dystansu społecznego 1,5m

            i) Dziecko jest przebierane w szatni i zaprowadzane do swojej sali przez pracownika przedszkola.

            k) Dziecko w sali myje ręce i pozostaje pod opieką nauczyciela.

            l) Pracownik może odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola, jeśli zauważy oznaki infekcji. Powiadamia o tym fakcie dyrektora, który kontaktuje się z rodzicami i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotyczącą zdrowia dziecka.

            ł) Wszelkie informacje o dziecku przekazywane są przez pracownika odprowadzającego dziecko lub przekazywane są rodzicowi/opiekunowi telefonicznie przez nauczyciela lub dyrektora.

            m) W związku z wprowadzeniem reżimu sanitarnego, ogród przedszkolny zostaje zamknięty dla rodziców.

            n) Wyżej wymienione procedury obowiązują również podczas odbierania dziecka z przedszkola.

            o) W przypadku przebywania dzieci na placu zabaw, odbiór dziecka odbywa się wyłącznie przez główne drzwi wejściowe do budynku.

             

            § 6

             

            PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA

             

            1. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu przedszkola

             

            1. Do pracy zgłaszają się jedynie osoby zdrowe, nie przejawiające jakichkolwiek objawów  wskazujących na chorobę zakaźną.
            2. W przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych pracownik zostaje natychmiast odsunięty od pracy i odizolowany w wyznaczonym pomieszczeniu  - izolatka.
            3. W przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych u pracownika i jego odizolowania, natychmiast zaprzestaje się przyjmowania dzieci do placówki. Dyrektor lub (w razie nieobecności Dyrektora) nauczyciel bądź intendent placówki powiadamiają właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosują się do instrukcji i poleceń wydawanych przez jej pracowników.
            4. Nauczyciele informują telefonicznie rodziców dzieci przebywających na terenie placówki o zaistniałej sytuacji oraz fakcie powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej.
            5. Obszar, w którym poruszał się lub przebywał pracownik, u którego zdiagnozowano objawy choroby, poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji.
            6. Personelowi sprzątającemu miejsca, gdzie przebywał pracownik ze zdiagnozowanymi objawami zaleca się zachować dodatkowe środki ostrożności: bezwzględnie zastosować dodatkową ochronę rąk, nosa i ust, fartuch z długim rękawem; umycie i dezynfekcje rąk po zakończeniu czynności i zdjęciu materiałów ochronnych z rąk, nosa i ust; usunięcie materiałów ochronnych z rąk, nosa i ust bezpośrednio do worka w koszu przeznaczonym na zużyte jednorazowe maseczki i rękawiczki ochronne. W przypadku zastosowania wielorazowej maseczki, fartucha należy bezzwłocznie przekazać go do prania (min. 60oC).
            7. Dyrektor lub (w razie nieobecności dyrektora) intendent lub nauczyciel ustalają listę osób przebywających w tym samym czasie w częściach przedszkola, w których przebywał pracownik, u którego zdiagnozowano objawy choroby.
            8. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownik nie przychodzi do pracy, pozostaje w domu i kontaktuje się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia, dzwoni pod nr 999 lub 112 i informuje o możliwości zakażenia koronawirusem.
            9. Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne są na stronie https://gis.gov.pl/kategoria/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/
            10. Wszyscy pracownicy przedszkola są zobowiązani do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie www podanej powyżej oraz do bieżącego zapoznawania się z nowymi treściami zamieszczanymi pod wskazanym linkiem.

             

            2. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u wychowanka

             

            1. Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2  lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę jak i inne objawy) zostaje bezzwłoczne odizolowanie przez osobę z personelu obsługowego przypisaną do danej grupy do tzw. izolatki  – wyznaczonego do tego celu pomieszczenia – lub na sali, z zachowaniem odstępu 2-metrowego od pozostałych osób.
            2. W przypadku odizolowania w izolatorium, osoba eskortująca dziecko zabezpiecza się najpierw w środki ochrony osobistej przypisane do izolatorium.
            3. Osoba eskortująca dziecko pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
            4. Nauczyciel telefonicznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
            5. Nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.
            6. Dyrektor zawiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka dzwoni pod nr 999 lub 112.

            ​​​​​​​7

             

            POSTANOWIENIA KOŃCOWE

             

            1. Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.

            Procedury obowiązują do odwołania.

            1. Procedury udostępnia się rodzicom/opiekunom oraz pracownikom Publicznego Przedszkola nr 13 przez zamieszczenie na stronie internetowej przedszkola.

             

             

             

            ………………………………………………

             

            (podpis i pieczęć dyrektora)

             

             

        • Informacja dla Rodziców
          • Informacja dla Rodziców

          • Szanowni Rodzice

            Informujemy, że spotkania organizacyjne dotyczące nowego roku szkolnego 2020/2021 odbędą się:

              28.08.2020 roku o godzinie 10;00 dla grup popołudniowych ( Biedronki i Motylki)

              31.08.2020 roku o godzinie 14.30 dla grup rannych (Skrzaty i Promyczki)

            W związku  z koniecznością przestrzegania obostrzeń związanych z pandemią COVID – 19 prosimy o przybycie na spotkanie wyłącznie jednego rodzica oraz założenie maseczek. 

            Rodzice dzieci z grupy "Biedronki" oraz "Promyczki" wchodzą do przedszkola głównym wejściem.

            Rodzice dzieci z grupy "Motyle" i "Skrzaty" wchodzą wejściem z tyłu przedszkola.

             

             

        • Rekrutacja 2020/2021
          • Rekrutacja 2020/2021

          • Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr Or-IV.0050.43.2020Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrójz dnia 30 stycznia 2020 r.

            Terminy postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, a także terminówskładania dokumentów do publicznych przedszkoli w Jastrzębiu-Zdroju w roku szk. 2020/2021l.p.

            1.Złożenie wniosku o przyjęcie do publicznego przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym                                17.02 – 6.03.2020(15 dni) 

            uzupełniajace- 22.04 – 28.04.2020(5 dni)

            2.Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy zdnia 14 grudnia 2016 Prawo oświatowe(Dz. U. 2016 poz. 59)9.03 – 16.03.2020(6 dni)

            uzupełniajce  -29.04 – 5.05.2020(4 dni)

            3.Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych 17.03.2020

            uzupełniajace- 6.05.2020

            4.Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia 17.03 – 24.03.2020(6 dni)

            uzupełniajace- 6.05 – 12.05.2020(5 dni)

            5.Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych 25.03.2020

            uzupełniajce-13.05.2020

            6.Weryfikacja przez komisję dzieci nieprzyjętych do publicznych przedszkoli,przekazanie wniosku do Prezydenta Miasta oraz wskazanie rodzicom miejsca w publicznym przedszkolu.26.03 – 17.04.2020

        • Skrzaty- mali badacze
          • Skrzaty- mali badacze

          • W ramach zajęć dotyczacych dinozaurów "Skrzaty" wykonały ciekawe doświadczenia- był wybuch wulkanu w krainie dinozaurów, w wazonie zobaczyliśmy lawę oraz napompowaliśmy balony bez użycia pompki. To pierwsze działania małych badaczy. Następne już wkrótce. 

        • Sensoplastyka w " Skrzatach" część 2
          • Sensoplastyka w " Skrzatach" część 2

          • Ciecz nienewtonowska to świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci małych i dużych, a i dorosły chętnie się potapla. Trzeba przyznać, że oprócz zabawy to miłe odprężenie dla dłoni. Zwykła ciecz rozpływa na boki tak jak woda wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości.Gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni.

    • Kontakty

      • Publiczne Przedszkole nr 13 Jastrzębie Zdrój
      • 32- 4757879
      • ul. Gagarina 118 44-268 Jastrzębie Zdrój Poland
      • email iodpusz@wp.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych