§1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejszy Regulamin określa procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotyczące wszystkich pracowników Publicznego Przedszkola Nr 13 w Jastrzębiu-Zdroju oraz rodziców i dzieci uczęszczających do placówki.
- Celem procedur jest: - zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub choroby COVID-1 - umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem w domu
- Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie gwarantują w 100% wyeliminowania ryzyka związanego z zakażeniem.
§ 2
OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI
1. Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19.
- Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
- Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19.
- Planuje organizację pracy przedszkola na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji o liczbie dzieci, których rodzice decydują się przyprowadzić do placówki w czasie pandemii.
5. Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki. W związku z powyższym wymagane jest podpisanie przez rodziców/opiekunów odpowiedniego oświadczenia stanowiącego załącznik nr 1.
- Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika.
- Wyposaża pomieszczenie do izolacji w środki ochrony, w skład których wchodzi: 1 przyłbica, 1 fartuch ochronny, maseczki, płyn do dezynfekcji, jednorazowe rękawiczki.
- Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki jednorazowe, przyłbice, maseczki, fartuchy) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- Zapewnia dozownik z płynem do dezynfekcji rąk w holu głównym przy wejściu, w przedsionku wejścia głównego oraz przy wejściu tylnym.
- Zapewnia w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych mydła, papierowe ręczniki oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk stanowiące załącznik nr 4 i 5 (umieszczone w widocznych miejscach).
- Zapewnia przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk instrukcje dezynfekcji rąk stanowiące załącznik nr 3 (umieszczone w widocznych miejscach).
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki i w trakcie pracy często odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 3 i myje ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 4.
- Zapewnia, aby przy wejściu do placówki, w widocznym miejscu, wisiała instrukcja jak zdejmować rękawiczki jednorazowe stanowiąca załącznik nr 6 i instrukcja jak zakładać i zdejmować maseczki ochronne stanowiąca załącznik nr 7 oraz wskazuje miejsce w którym należy je po zużyciu wyrzucić.
- Umieszcza w łatwo dostępnym miejscu numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
§ 3
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
1. Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury dwa razy dziennie.
2.W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka jak również inne objawy) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
3.Do przedszkola pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni, z wyłączeniem pracowników kuchni, wchodzą i wychodzą tylko przez wejście główne
4.Pracownicy kuchni wchodzą wejściem tylnym, nie kontaktują się z dziećmi i pozostałym personelem opiekującym się dziećmi.
5.Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki i w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 3 (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce) i myją ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 4.
6.Wszyscy pracownicy przed przystąpieniem do pracy zobowiązani są do użycia otrzymanych środków ochrony osobistej.
7.Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce.
8.Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele: pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu, świadcząc działania opiekuńczo – wychowawcze i/lub kontynuują edukację zdalną z domu.
9.Do grupy dzieci przyporządkowani są ci sami opiekunowie i przebywają w wyznaczonej, stałej sali.
10. Nauczyciele pełniący dyżur w placówce:
1.Organizują działania opiekuńczo wychowawcze w wymiarze pensum ustalonego na dany rok szkolny.
Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.
Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci stanowiącej załącznik nr 5 (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).
- Przypominają i dają przykła Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza
- Organizują wyjścia poszczególnych grup na teren ogrodu przedszkolnego, tak aby dzieci i pracownicy poszczególnych grup nie stykali się ze sobą.
- Unikają organizowania większych skupisk dzieci.
- Nie organizują wyjść poza teren przedszkola.
- Sprawują opiekę, prowadzą zabawy z dziećmi. Organizują codzienną gimnastykę przy otwartych oknac
- Pozostali nauczyciele, a w razie konieczności nauczyciele sprawujący opiekę nad dziećmi na terenie placówki, kontynuują edukację zdalną z domu, zgodnie z podstawą programową oraz planem miesięcznym - dokumentując działania w raporcie.
- Nauczyciele wykonujący pracę zdalną są w stałym kontakcie z dyrektorem przedszkola i do jego dyspozycji. Zwracają uwagę na dostępność mydła, ciepłej wody i papierowych ręczników w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych.
- W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze na terenie placówki nauczycieli powyżej 60 roku życia.
11. Personel obsługowy – pomoce nauczyciela, woźne:
- Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki.
- Wykorzystane do zajęć przybory sportowe czyszczą i dezynfekują po każdym użyciu.
- Czyszczą i dezynfekują na bieżąco zabawki używane przez dzieci.
- Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych.
- Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
- Na bieżąco dezynfekują moduły sanitarne.
- Regularnie dezynfekują sprzęt na placu zabaw. Jeżeli nie jest możliwa dezynfekcja sprzętu należy oznaczyć go taśmą.
- Przeprowadzając dezynfekcję ściśle przestrzegają zaleceń producenta.
- Ściśle przestrzegają czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Dbają o należyte zabezpieczenie środków służących do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni i zabawek przed dostępem dla dzieci.
- W razie konieczności dodatkowo czuwają i odpowiadają za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub chorobę COVID-19.
- Dodatkowo czuwają nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19.
- Czynności porządkowe, dezynfekcyjne rejestrują w tabelach stanowiących załącznik nr 2 do Procedury, które przechowywane są w dokumentacji dyrektora przez 1 miesiąc.
- W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników powyżej 60 roku życia.
12. Pracownicy kuchni oraz intendentka:
-
- Przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi zasad zbiorowego żywieni
-
- Wykonując zadania, jeśli jest to możliwe, utrzymują odległość dwóch metrów pomiędzy stanowiskami pracy
-
- Stosują środki higieny osobistej z zachowaniem zasad szczególnej ostrożności dotyczących zabezpieczenia epidemicznego pracowników.
- Pracownicy kuchni nie kontaktują się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
-
- Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
-
- Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni i obieralni.
- Pracowników kuchni obowiązuje:
-dezynfekcja rąk po wejściu do placówki
-bezpośrednie udanie się do szatni kuchennej i przebranie się w odzież roboczą
-dezynfekcja rąk, założenie maseczek lub przyłbic, przejście do stanowiska pracy
-dezynfekcja stanowisk pracy (blatów i sprzętów kuchennych, naczyń stołowych oraz sztućców)
-rozpoczęcie pracy z zachowaniem szczególnej ostrożności (dezynfekcja klamek, włączników)
-pobieranie towarów z magazynu żywnościowego po uprzednim zdezynfekowaniu opakowań
-przygotowanie posiłków z utrzymaniem najwyższej higieny
-wydawanie posiłków w systemie zmianowym
-mycie naczyń wielorazowych, sztućców i kubków w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 60ºC i wyparzanie
-po zakończeniu i wydaniu wszystkich posiłków mycie i dezynfekcja wszystkich stanowisk pracy, sprzętu kuchennego, podłóg.
-
- Intendentka dba o czystość magazynu spożywczego.
- Intendentka:
- dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców
- zwraca uwagę na ubiór dostawcy: fartuch biały, maseczka, rękawiczki oraz na czystość samochodu, którym dostarczany jest towar
-sprawdza czy dostarczane pieczywo przykryte jest czystym materiałem, papierem
-przestrzega by dostawca nie wchodził na teren przedszkola a towar zostawiał za drzwiami
-zamawia towary tylko ze sprawdzonych i wiarygodnych sklepów i hurtowni
-utrzymuje szczególnie wysoką higienę miejsc przechowywania towarów
-myje i dezynfekuje opakowania towarów
4
OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 w przedszkolu i podpisują oświadczenie stanowiące załącznik nr 1.
- Stosują się do zapisów „Procedury bezpieczeństwa na terenie Publicznego Przedszkola Nr 13 w Jastrzębiu-Zdroju w okresie pandemii COVID-19”.
- Przekazują na bieżąco dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
- Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów choroby zakaźnej.
- Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej chorowało.
- Zobowiązani są, przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola, do zmierzenia dziecku temperatury.
- Zobowiązani są dopilnować, aby dziecko nie przynosiło do przedszkola zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu dotykania oczu, nosa i ust, unikaniu wkładania zabawek do ust.
- Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- W przypadku konieczności wejścia do placówki, bezwzględnie odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 3 (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).
- Są zobowiązani do odbierania telefonów z przedszkola.
- Są zobowiązani do niezwłocznego odbioru dziecka w przypadku podejrzenia zachorowania, objawów chorobowych.
§ 5
PRACA PRZEDSZKOLA W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
- Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do placówki są zamknięte od 6.30-19.00. Wejścia do placówki sygnalizuje się dzwonkiem. Osoba upoważniona przez dyrektora odbiera od rodzica dziecko oraz ewentualne dokumenty, które należy przekazać nauczycielowi lub dyrektorowi placówki. Pozostali rodzice ustawiają się w ewentualnej kolejce oczekujących rodziców, zachowując wymagany odstęp(zalecamy 1-5m).
- Ograniczenie liczebności grup:
Liczba dzieci w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali zostaje ograniczona. Zgodnie z zaleceniami GIS minimalna powierzchnia do zabawy, zajęć itp. wynosi 2-1,5 m2.).
- Przyprowadzanie dzieci do placówki:
a) Rodzic przyprowadza dziecko wg zdeklarowanych godzin odbija kartę na czytniku .
b) Rodzic przyprowadza i odbiera dziecko wg zadeklarowanych godzin.
c) Do przedszkola rodzic przyprowadza tylko dzieci zdrowe.
d) Zgodnie z wytycznymi GIS, do przedszkola nie posyła się dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę.
d) Dziecko nie może wnosić do przedszkola żadnych zabawek, ani innych zbędnych przedmiotów.
e) Rodzic wraz z dzieckiem podchodzi do drzwi wejściowych lub ustawia się w ewentualnej kolejce oczekujących rodziców, zachowując wymagany odstęp 1,5 metrów.
f) Rodzic naciska odpowiedni dzwonek przywołujący pracownika przedszkola i wraz z dzieckiem czeka na jego pojawienie się. Zaleca się, aby korzystający z dzwonka mieli założone rękawiczki ochronne.
g) Rodzic zobowiązany jest dostarczyć do przedszkola wymagane regulaminem dokumenty. W przeciwnym razie dziecko nie zostanie wpuszczone do przedszkola.
h) w przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego rodzic/opiekun za zgodą dyrektora przedszkola może wejść z dzieckiem do szatni i oddać dziecko pod opiekę bezpośrednio do Sali z zachowaniem wszelkich środków ostrożności( min. osłona ust i nosa, rękawiczki oraz zachowanie dystansu społecznego 1,5m
i) Dziecko jest przebierane w szatni i zaprowadzane do swojej sali przez pracownika przedszkola.
k) Dziecko w sali myje ręce i pozostaje pod opieką nauczyciela.
l) Pracownik może odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola, jeśli zauważy oznaki infekcji. Powiadamia o tym fakcie dyrektora, który kontaktuje się z rodzicami i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotyczącą zdrowia dziecka.
ł) Wszelkie informacje o dziecku przekazywane są przez pracownika odprowadzającego dziecko lub przekazywane są rodzicowi/opiekunowi telefonicznie przez nauczyciela lub dyrektora.
m) W związku z wprowadzeniem reżimu sanitarnego, ogród przedszkolny zostaje zamknięty dla rodziców.
n) Wyżej wymienione procedury obowiązują również podczas odbierania dziecka z przedszkola.
o) W przypadku przebywania dzieci na placu zabaw, odbiór dziecka odbywa się wyłącznie przez główne drzwi wejściowe do budynku.
§ 6
PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
1. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu przedszkola
- Do pracy zgłaszają się jedynie osoby zdrowe, nie przejawiające jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- W przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych pracownik zostaje natychmiast odsunięty od pracy i odizolowany w wyznaczonym pomieszczeniu - izolatka.
- W przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych u pracownika i jego odizolowania, natychmiast zaprzestaje się przyjmowania dzieci do placówki. Dyrektor lub (w razie nieobecności Dyrektora) nauczyciel bądź intendent placówki powiadamiają właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosują się do instrukcji i poleceń wydawanych przez jej pracowników.
- Nauczyciele informują telefonicznie rodziców dzieci przebywających na terenie placówki o zaistniałej sytuacji oraz fakcie powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Obszar, w którym poruszał się lub przebywał pracownik, u którego zdiagnozowano objawy choroby, poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji.
- Personelowi sprzątającemu miejsca, gdzie przebywał pracownik ze zdiagnozowanymi objawami zaleca się zachować dodatkowe środki ostrożności: bezwzględnie zastosować dodatkową ochronę rąk, nosa i ust, fartuch z długim rękawem; umycie i dezynfekcje rąk po zakończeniu czynności i zdjęciu materiałów ochronnych z rąk, nosa i ust; usunięcie materiałów ochronnych z rąk, nosa i ust bezpośrednio do worka w koszu przeznaczonym na zużyte jednorazowe maseczki i rękawiczki ochronne. W przypadku zastosowania wielorazowej maseczki, fartucha należy bezzwłocznie przekazać go do prania (min. 60oC).
- Dyrektor lub (w razie nieobecności dyrektora) intendent lub nauczyciel ustalają listę osób przebywających w tym samym czasie w częściach przedszkola, w których przebywał pracownik, u którego zdiagnozowano objawy choroby.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownik nie przychodzi do pracy, pozostaje w domu i kontaktuje się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia, dzwoni pod nr 999 lub 112 i informuje o możliwości zakażenia koronawirusem.
- Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne są na stronie https://gis.gov.pl/kategoria/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/
- Wszyscy pracownicy przedszkola są zobowiązani do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie www podanej powyżej oraz do bieżącego zapoznawania się z nowymi treściami zamieszczanymi pod wskazanym linkiem.
2. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u wychowanka
- Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę jak i inne objawy) zostaje bezzwłoczne odizolowanie przez osobę z personelu obsługowego przypisaną do danej grupy do tzw. izolatki – wyznaczonego do tego celu pomieszczenia – lub na sali, z zachowaniem odstępu 2-metrowego od pozostałych osób.
- W przypadku odizolowania w izolatorium, osoba eskortująca dziecko zabezpiecza się najpierw w środki ochrony osobistej przypisane do izolatorium.
- Osoba eskortująca dziecko pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
- Nauczyciel telefonicznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
- Nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.
- Dyrektor zawiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka dzwoni pod nr 999 lub 112.
7
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
Procedury obowiązują do odwołania.
- Procedury udostępnia się rodzicom/opiekunom oraz pracownikom Publicznego Przedszkola nr 13 przez zamieszczenie na stronie internetowej przedszkola.
………………………………………………
(podpis i pieczęć dyrektora)