Historia Przedszkola
Historia przedszkola na Szerokiej.
Pierwsze przedszkole w Szerokiej powstało w czasie okupacji niemieckiej w 1942r. Istniała w nim tylko jedna grupa przedszkolna skupiająca dzieci od 3 do 5 lat. Atmosferę dobrego samopoczucia zakłócał bezwzględny zakaz posługiwania się językiem polskim. Przedszkole to zostało zamknięte jesienią 1944 roku, gdyż zbliżały się działania walk przyfrontowych.
W roku szkolnym 1946/1947 reaktywowano wiejskie przedszkole. Władze szkolne w Pszczynie na kierowniczkę przedszkola powołały uczącą w tutejszej szkole Monikę Lamża. Początkowo przedszkole mieściło sie w jednej z klas szkoły, a w 1951 roku zostało przeniesione do mieszkania byłego kierownika szkoły. Dzieci przychodziły na zajęcia dobrowolnie, ale tylko te, które w następnym roku miały pójść do szkoły. Była to forma dzisiejszej "zerówki". Zajęcia odbywały się od godziny 9.00 do 13.00. Pierwszym rocznikiem przedszkolaków były dzieci z roku 1940.
Z dniem 1 czerwca 1968 roku pani Monika Lamża z powodu choroby przeszła na rentę inwalidzką. Jej obowiązki przejęła emerytowana kierowniczka przedszkola w Katowicach, pani Waleria Herman, urodzona w Szerokiej. Piastowała ona te stanowisko do dnia 31 sierpnia 1968. Po jej odejściu kierowniczką przedszkola została pani Jadwiga Górniak. Pełniła ona tę funkcję do dnia 31 sierpnia 1970 roku. Po niej placówkę przejęła pani Anna Gryman, która przez 28 lat była dyrektorem przedszkola. Jedynie w roku szkolnym 1972/1973 zastepowałą ją pani Wanda Piksa. Następnie funkcję dyrektora przez 10 lat pełniła pani mgr Elżbieta Trawa. Od roku szkolnego 2009/2010 dyrektorem przedszkola jest mgr Julita Jeziorska.
Nasze przedszkole nazywano przedszkolem wiejskim, a oficjalnie nosiło nazwę Przedszkole nr1. Mieszczące się w starym budynku szkoły przedszkole wiejskie zostało w 1977r. przeniesione do pawilonu przy ul. Gagarina. Z chwilą włączenia Szerokiej do miasta Jastrzębia Zdroju, przedszkole otrzymała nazwę: Publiczne Przedszkole nr13.